Aktuāli! Jauns Lienes YOUTUBE kanāls Kokerspaniels TIMMIJS

Kokerspaniels TIMMIJS


Dzīvā barība

Kas ir dzīvā barība? Dzīvā barība ir dabā sastopamie mikroorganismi dabiskajās un mākslīgajās ūdenstilpnēs.

Tiko izšķīlušos zivtiņu mazuļiem no ikriem pirmajās divās dienās ir jāsaņem pietiekoši daudz dzīvās barības lai mazuļi spētu attīstīties un izdzīvot. Ja jūs vēlaties pavairot akvārija zivtiņas tad dzīvās barības audzešanas jautājums izvirzīsies jums priekšplānā, jo bez tās jūs nespēsiet pavairot akvārija zivtiņas. Visbiežak izmantotā barība akvārija zivtiņu mazuļu audzēšanai ir Tupelīte (Paramecium caudatum) ar to zivtiņas parasti baro pirmās dienas pēc nākšanas pasaulē, tālāk mazuļi ir jābaro ar lielāku dzīvo barību dafniju (Kladocera Daphnia magna), airkājvēžiem (Cyclops), Virpotājiem (Bdelloidea sp).

Bildē redzama dafnija (Kladocera Daphnia magna).
Tiktāl viss ir skaidrs zivtiņu mazuļiem ir nepieciešama smalka dzīvā barība bet jautājums kur to ņemt? Dzīvo barību var nopirkt Čiekurkalna tirdziņā bet jautājums cik tā ir dzīva un laba, kāds tam ir kvalitatīvais rādītājs cik daudz mikroorganismu jūs noperkat, cik to ir vienā litrā ūdens? Ja jums ir iespējams tikt pie kvalitatīvas kultūras tad jūsu uzdevums ir to uzturēt, bet ja jums nav iespējas tikt pie dzīvās barības kvalitatīvas kultūras tad jums ir visas iespējas to izaudzēt pašiem, būtu tikai vēlēšanās. Dabā tupelīte, dafnija, ciklops , virpotājs ir sastopami praktiski jebkurās ūdenstilpnēs, jums tikai nepieciešams paņemt ūdens paraugu un izpētīt to ar mikroskopu kāda dzīvā radība ir jūsu ūdens paraugā. Šim darbiņam jums būs nepieciešams mikroskops ar palielinājumu vismaz 80 reižu.
Vecā parauga mikroskopi šodien ir ļoti liels retums, visbiežāk tiek piedāvati plaukstas lieluma mikroskopi ar USB pieslēgvietu jūsu datoram. Populārākie un lētākie mikroskopi ir firmas CAMCOLMS, cena ap 80 latiem ar palielinājumu 50-200 reizēm vai FUN-300, plaukstas lieluma mikroskops ar palielinājumu līdz 90 reizēm tā cena aptuveni 59 lati. Ja runājam par USB mikroskopiem tie ir ērti priekš paraugu apskatīšanas bet galīgi nav piemēroti lai ar tiem strādātu, ar apskatāmo objektu. Lai varētu stradāt ar mikroorganismu kultūru jums vajadzīgs vecais padomjlaika mikroskops ar 5-6 cm lielu fokusa attālumu līdz pētāmajam paraudziņam, tos ja paveicas var nopirkt pēc sludinājuma internetā par 15-25 latiem. Ja vēlaties nopirkt mikroskopu ar lielāko palielinājumu un jaunu tad labākais risinājums būs KONIG BIOLOGICAL MICROSCOPE (KN-MICRO300) to var atrast ELFA elektonikas preču internetveikalā, tad par 40 latu lielu naudu jūs saņemsiet 400 reižu palielinājumu.
Secinājumi no iepriekš teiktā USB mikroskops jums noderēs lai varētu uztaisīt smuku bildi un ievietot internetā, bet tas absolūti nebūs piemērots lai strādātu ar kultūru, veicot pētīšanu, selekciju, tam ir nepieciešams mikroskops ar lielu fokusa attālumu līdz pētāmajam objektam ar to jūs varēsiem normāli strādāt, šķirot kultūru.

Tupelīte (Paramecium caudatum) pieder pie Infuzoriju vai Ciliata klases, tām ir pārvietošanās organelas - daudzas skropstiņas. Tupelītei (Paramecium caudatum) to ir vairāk nekā 2000. Tupelītes spēj dzīvot gan saldūdenī gan sālsūdenī. Visai Infuzoriju klasei ieskaitot Tupelīti ir ne mazāk kā 2 kodoli, lielais kodols regulē visus dzīvības procesus, mazais kodols ir nepieciešams pie dalīšanās. Tupelītes pavairojas daloties (šķērsām ķermeņa asij) un dara to katru dienu. Barojas tupelīte ar baktērijām. Lielākais tupelītes ienaidnieks ir Infuzorijas klases pārstāvis Didinium tās uzbrūk tupelītei barā pa divām vai četrām, ielencot to no visām pusēm un apēdot. Dienas laikā viens Didinium vienšunis var apēst līdz 12 tupelītēm. Tupelītes izmērs ir aptuveni 0,2 mm bet Didinium ir gandrīz 2 reizes mazāks 0,1-0,15 mm.

Kopā pie Infuzoriju klases pieder vairāk nekā 8 tūkstoši dažādu veidu vienšuņu un tupelīte ir tikai viena no tām kas interesē akvāriju turētājus kā dzīvā barība lai izaudzētu zivtiņu mazuļus.

Tad kur lai ņem dzīvās barības kultūru? Vieglakais variants ir doties uz Čiekurkalna tirgu un iegādāties to, vai arī jūs varat doties uz tuvējo ūdenstilpni un savākt sev nepieciešamos mokroorganismus.

Skaties Tupelītes riņķveida kustība video: (centrā pirmajai bildei redzama Dafnija (ievērtē izmēru) Tupelītes ir tie mazie organismiņi apkārt)

Atnesot mājās ūdens paraugu no ūdens tilpnes jāpagaida lai tas lēnām uzsilst līdz istabas temperatūrai, jo piemēram Ciklopiem (Cyclops) nepatīk strauja ūdens temperatūras maiņa, pie straujas ūdens temperatūras izmaiņas Ciklopi aiziet bojā. Lai saglabātu visus dzīvos organismus un lai tie neaizietu bojā no skābekļa trūkuma ūdens paraugu nepieciešams izliet lielā platā bet zemā traukā tā lai ūdens slāņa biezums nepārsniegtu 4-5cm, ja jums nav tāda trauka tad pie biezāka ūdens slāņa biezumu ir nepieciešams papildus aerātors - gaisa kompresors.
Ļoti jūtīga pret izšķidušā skābekļa daudzuma samazināšanos ūdenī ir Dafnija (Daphnia magna).
Kad paraudziņš ar mikroorganismiem ir uzsilis līdz istabas temperatūrai Izfiltrējam to caur marli, tas nepieciešams lai atdalīti visus lielākos mikroorganismus, ja jūs paraudziņu būsiet ņēmis pie zālēm aizskarot to stiebrus tad ir ļoti liels risks saķert Hidras.
Hidra (Hydra fuska) dzīvo uz augiem, uzbrūk zivs mazuļiem. Hidra var sasniegt 1cm garumu neskaitot taustekļus. Taustekļos ir inde ar kuras palīdzību Hidra uzbrūk savam upurim paralizējot to.
Tātad sākumā veicam rupjo filtrēšanu tiekam vaļā no lieliem nevajadzīgiem organismiem. Sākumā filtrēšanai izmantojam marlīti.
Marlīte aizturēs visus lielos mikroorganismus bet mums nepieciešamie sīkie mikroorganismi izies caur marlītes actiņām, marlītei nevajadzetu būt pārāk smalkām actiņām mums ir svarīgi lai caur actiņam varētu iziet cauri vēžveidīgie kuri ir krietni lielāki par tupelīti.
Tālāk iegūto ūdens paraugu ar sīkajiem mikroorganismiem tupelītēm, vēžveidīgajiem izfiltrējam caur kafijas papīra filtru, kafijas papīra filtru diezin vai jūs noturēsit tik viegli rokās lai tas nepārplīstu, ieteicams no izlietotas PET plastmasas pudeles izgatavot piltuvīti kurā ieliek marlīti tad kafijas filtru, lai filtrs izturētu ūdens svaru un nepārplīstu.
Tiko viss netīrais ūdens ir izfiltrējies caur kafijas filtru apgriežam filtru otrādi un izskalinam to iepriekš sagatavotā istabas temperatūras ūdenī šo ūdeni ir ieteicams paņemt no strādājoša akvārija.
Atkarībā no mērķiem kam esam ķēruši dzīvo barību šķirojam to ar mikroskopu sadalam pa kolonijām tupelītes atsevišķi vēžveidīgos atsevišķi un uzmanīgi pētam, ja esam nolēmuši audzēt tupelītes kultūru vai pa starpai negadas "Didi" niknākais tupelītes ienaidnieks.
Vežveidīgos jāatdela no tupelītēm jo citadi tie apēdīs tās un ja būs dadz vēžveidīgo tad tie atrāk apēdīs jūsu tupelītī nekā tā spēs savairoties.
Visoptimālaikais laiks kad ķert dzīvo barību ūdens tilpnēs ir vasara, ziemā, rudenī un pavasarī pārsvarā būs noķeramas tupelītes un ciklopi.

Tupelīte (Paramecium caudatum) ļoti labi vairojas istabas temperatūrā, pie labas barotnes vienšuņu skaits diennaktī palielināsies divas reizes, bet ļoti labus rezultātus varam sasniegt pie 22-26 C temperatūras.
Tupelīti vislabāk ir pavairot trīs litru burkās kurās ir ieliets iepriekš nostādināts ūdenis tajās kā barotni varam ievietot iepriekš izžāvētas sausas salātu lapiņas, ne vairāk kā 2 lapiņas, žāvetas nātres vai žāvetu banānu miziņu aptuveni 3-4 cm2. Nekādā gadījumā nemēģiniet ievietot pie barojamās kultūras nežāvetu banāna miziņu jo rezultāta nebūs, ūdens paliks duļķains tajā savairosies baktērijas bet tupelītes nobeigsies. Ja jums nav mikroskopa tad pārbaudīt kas ir savairojies jūsu burkā var izmantojot tupelīšu reakciju uz gaismu, apsedziet visu burku ar gaismas necaurlaidīgu drānu atstājot vien atvērtu gaismai vienu stūrīti, ja tās būs tupelītes pēc neliela laiciņa 10-15 minūtēm varēsiet novērot ka tupelītes sanākušas no visa tilpuma pie vietas kur bij gaisma. Tilpums paliks dzidrāks tikai gaismas piekļūšanas vietā ūdens būs duļķaināks.
Dafnija (Daphnia magna) pavairošanai mājas apstākļos var izmantot trīslitru burkas vai plastmasas spaini jāņem vērā ka Dafnijai ir ļoti svarīgi lai ūdenī būtu pietiekami daudz izšķiduša skābekļa tādēļ nav pieļaujams ūdens slāņa biezums lielāks par 4-5 cm, ja lietosiet papildus aerātoru tad ūdens slāņa biezumam nebūs nekādas nozīmes. Uz vienu plastmasas spaini pilnu ar iepriekš sagatavotu nostādinātu ūdeni pievienojam vienu sauju pussapuvušu salmu, vecās sakaltušās niedres no ūdens tilpnes vai pussapuvušas koku lapas kuras jau tiktāl satrūdējušas ka nepeld pa ūdens virsu. Papildus barības vielām baktērijām pievienojam cepamo raugu 1 grams rauga uz 60-70 litriem ūdens. Uz spaini ūdens sākumam vajag ielaist 15-20 vēzīšus lai vairošanās process sāktos. ūdens temperatūra jāuztur no 20-25C, rūpīgi jāseko pakaļ ūdens kvalitātei, nedrīkst pieļaut ka uz ūdens virsmas izveidojas pelējums vai veidojas taukaina plevīte ja tā notiek tad jāpastiprina aerācija un daļeji jānomaina ūdens. Optimālā variantā ūdenim ir jābūt nedaudz zaļganīgam no zaļaļģēm ar kurām barojas dafnija.
Ciklopus (Cyclops) pavairošanai izmanto jebkurus trukus tikai jāņem vērā ka ja ūdens slānis traukā ir biezāks par 3-5 cm tad jālieto papildus aerācija. Ciklopi vairojas istabas temperatūrā, traukam ar cilopiem vislabāk būt novietotam tā lai uz to kristu saules gaisma no loga.

Svarīgi, der atcerēties ka pavisiem sīkiem zivju mazuļiem nedrīkst mēģināt izbarot pieaugušus ciklopus jo tie drīzāk apēdīs zivtiņu mazuļus, zivtiņu mazuļiem izbaro tiko no ciklopu oliņām izšīlušos sīkos ciklopiņus pēc izskata tie galīgi nelīdzinās pieaugušiem ciklopiem. Sīkos ciklopiņus drīkst dot tikai tik daudz cik apēd zivtiņu mazuļi, jo ciklopi attīstās daudz ātrāk par zivtiņu mazuļiem, ja tie visi netiks apēsti, vēlāk tie uzbruks zivtiņu mazuļiem. Kā barotni ciklopiem var izmantot baložu izkārnījumus vai svaigus govju mēslus, ļoti nelielos daudzumos.

Visu dzīvo barību izaudzetu mājas apstākļos pirms izbarot zivtiņam sākumā tā ir jāizmazgā, to var izdarīt pasmeļot ar ļoti smalku sietiņu dzīvo barību un lēnām lejot ūdeni caur sietiņu izskalot to un tikai tad drīkst pasniegt barību zivtiņām tas nepieciešams lai maksimāli samazinatu infekcijas slimības ienešanas risku akvārijā!
3-5 dienu vecos zivtiņu mazuļus nepieciešmas barot ar nelielām dzīvās barības porcijām 4-6 reizes diennaktī naktī neizslēdzot arā gaismu.