Aktuāli! Jauns Lienes YOUTUBE kanāls Kokerspaniels TIMMIJS

Kokerspaniels TIMMIJS


Es to nezināju! Lielā baltā haizivs.

8. janvāris , 2009

Lielā baltā haizivs (Carcharodon carcharias) ir sastopama visu okeānu piekrastes ūdeņos. Tās ir aptuveni piecus metrus garas un vidēji sver ap 1200 kg bet daži eksemplāri mēdz sasniegt arī 6,5 metru garumu un svērt līdz 3 tonnām. Piedzimstot šī haizivs izskatās zilganīga un tikai augot, kļūstot vecākai tās mugura kļūst pelecīga bet vēders balts. Šai haizivij ir 3000 tristūrveidīgu zobu un kaujas laukā pazaudēto zobu vietā izaug jauni zobi.
Lielās baltās haizivs nāsis sajūt vienu pilienu asins 100 litros ūdens. Ap nāsīm atrodas paplašinājumi ar maziem kanāliņiem kas ļauj šīm haizivīm noteikt vājus elektriskos laukus, kuri piemēram rodas kad haizivs upurim strauji saraujas muskulatūra. Elpošanai tiek izmantotas žaunas ne nāsis. Lielajai baltajai haizivij uzturā patīk lietot roņus, jūras lauvas, mazos vaļus, jūras bruņurupučus un kalmārus, vienā uzturreizē tā apēd 180 kg barības. Šī haizivs nav īpaši izvēlīga ēd visu kas ir atbilstoša izmēra lai to varētu norīt. Nereti noķertu haizivju kunģos tiek atrastiarī dažādi kuģu atkritumi, instrumenti, dažādi darbarīki.
Tad kā tad šī haizivs spēj šo visu apēsto barību un aprītos priekšmetus pārstrādāt savā kunģi? Lielā baltā haizivs attīra savu kunģi no priekšmetiem kurus tā nevar pārstrādāt izvemjot savu kunģi uz āru.
Vai lielā baltā haizivs ēd arī ko lielāku par sevi pašu? Haizivis parasti apēd vaļus kurus nomedī maluzvejnieki.
Lielā baltā haizivs patrulē Austrālijas, Āfrikas, Vidusjūras piekrastes tā var ienirt līdz 900 metru dziļumam un deviņu mēnešu laikā veikt 19 tūkstošus kilometru, tādejādi veicot transkontinentālos celļojumus.
Tad kur tad lielā baltā haizivs ņem savu milzīgo spēku? Atbilde ir meklējama 450 kg smagajās aknās kas dod milzīgu enerģiju, aknas var svērt 25% no haizivs masas.
17-18 gs. beigās eiropas ziemeļvalstīs ļoti izplatīta bij haizivju medīšana, tās medīja dēļ to aknām lai iegūtu eļļu. Šo eļļu izmantoja lampām, koka impregnēšanai un krāsu ražošanai.

Es to nezināju!